Kendinizi Dinlemek

Bugüne kadar bize “kendini çok dinleme” tarzında telkinler verildi. Biraz “hastalık hastası” olmama vurgusu, biraz da bize bir şey olmaz bakış açısı içeren bir telkin aslında bu. Ancak bugüne kadar sıkça duyduğumuz bu söyleme biraz farklı bakabilmemiz gerekiyor.

Genelde günlük hayatın içinde; kronik yorgunluk/halsizlik, baş ağrısı/migren, eklem rahatsızlıkları, mide bulantısı vb. birçok bedensel rahatsızlık ile karşılaşan çok fazla insan oluyor. Bunlar da çoğunlukla yaşanan bir olaya, bir kişiye sinirlenmeye, finansal problemlere ve hatta hava durumu gibi birçok nedene bağlanıyor. Sürekli bir dış etken yüzünden sorun yaşıyor olma durumu aslında. Peki ya bütün bu rahatsızlıkların sebebi dış etkenler yerine bizim yaşam tarzımızla ilgiliyse?

Araştırmalar gösteriyor ki, çağımızda ölümlerin %70’inden fazlasına sebep olan kalp hastalıkları, kanser, kemik erimesi, diyabet gibi kronik hastalıkların teşhisi konulana kadar, vücudumuz günlük yaşamın içinde olan birçok semptom ile bize mesaj vermeye çalışıyor. Genelde birçok dış etkene bağlanan bu semptomlar ise yavaş yavaş ilerleyen ciddi bir hastalığın belirtisi olabiliyor. Bu yüzden kronik yaşanan bedensel sıkıntıları sürekli bir şeylere bağlamak yerine onların gerçek sebebini bulmaya odaklanmak ve onlara çözüm bulmak uzun vadede daha ciddi rahatsızlıkların önüne geçilmesini sağlayabilir.

Eğer düzenli olarak belli rahatsızlıklar yaşıyorsanız ki bu her yıl grip olmak bile olabilir, yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız için bir mesaj alıyor olabilirsiniz. Örneğin, grip olmak çok doğal gibi görünse de dünyadaki tüm insanlar her yıl grip olmadığı için bu, bireye özgü bir sorundur. Çevremizdeki birçok kişinin hastalandığı bir dünyada yaşadığımız için hasta olma durumunu normalleştirmiş durumdayız. Alışılmışın aksine, insanın doğal durumu sağlıklı olmasıdır. Dolayısıyla herhangi bir hastalık, rahatsızlık durumunun doğal olmayan ve insanın kendi oluşturduğu bir durum olduğunun farkında olmamız gerekiyor. Ayrıca hasta olmak ve hastalıkların tedavisi için uğraşmak da yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkiliyor.

Sonuç olarak, kendinize kulak vermeye bugün başlamaya ne dersiniz? Düzenli olarak yaşadığınız rahatsızlıklarınız varsa, elbette doktora gitmeniz iyi olacaktır ama bir yandan yaşam tarzınızı da sorgulamayı ihmal etmeyin. Hayatınızda yapacağınız ufak değişimlerle, yaşadığınız rahatsızlıkları bir daha hiç yaşamadığınız bir yaşam yaratabilirsiniz. Peki bu nasıl olabilir? Öncelikle karar vermek gerekiyor. Siz karar verdikten sonra her şey çok daha kolay olacak. Cosmomia olarak da hep söylediğimiz gibi; hayal et, inşa et!

Paylaşın : Twitter/ Facebook/ Pinterest/ Google

Bir yorum yapın