İş Hayatı ve Depresyon

Çalışma hayatını genel olarak yoğun bir düzen içinde stresli ve aşırı rekabetçi bir ortam olarak tanımlayabiliriz. Elbette iş hayatı tek bir sebeptir denilemez ama günümüzde artan depresyon sorunlarının kaynağı olarak ilk sıralarda yer aldığı bir gerçek. Bazı uzmanlar iş hayatının depresyona neden olduğunu savunurken, bazıları da depresyonun iş hayatından değil, kişinin kendi zihinsel durumundan kaynaklı olduğunu savunuyor. Sebep her ne olursa olsun; bu soruna çözüm bulmak üzere psikologlar, psikolojik danışmanlar veya psikiyatr gibi uzmanlardan destek alınma yoluna gidiliyor.

Dünyadaki gelişimlere paralel olarak ülkemizde de son yıllarda psikolojik şikayetlerinden ötürü uzmanlara başvuran insan sayısı ciddi şekilde artmış ve 2009-2013 yılları arasında yapılan bir araştırmaya göre bu dönem içinde kişi sayısı 3 milyondan, 9 milyona çıkmış durumda. Türkiye ortalaması 3 kat artmışken, İstanbul ve Ankara gibi iş hayatının daha yoğun olduğu illerde 6-7 kat artmış durumda. Bu da iş hayatı yoğunluğu ile psikolojik problemler arasında aslında bir korelasyon olabileceğini ortaya çıkarıyor.

Her insan işinde az veya çok stres yaşıyor. Bazı uzmanlar bir miktar stresin iyi olduğunu söylese de genelde bu sınır kolay aşılıyor. Bazen bir iş arkadaşı, bağlı olduğunuz kişi veya herhangi bir çalışanla sorun yaşayarak, bazen çalışma koşulları ve/veya hedef baskıları gibi sebeplerden dolayı stres artabiliyor.

Peki depresyona varan bu sorunların sebebi iş mi yoksa siz misiniz? everydayhealth.com sitesinde yayınlanan bir makalede uzman Clare Miller, işin tek başına depresyona yol açamayacağını söylüyor ve ortada iş dışında başka faktörlerin de bulunduğunu savunuyor. Aynı makalede kitap yazarı ve psikolog Dr. Elizabeth Lombardo ise sebebin “öğrenilmiş çaresizlik” olduğunu belirtiyor. Öğrenilmiş çaresizlikten kaynaklı depresyon semptomları ise; fark yaratmaya çalışmayı bırakmak, pasiflik, erteleme, öfke duyma, düşük özgüven gibi şeyler olarak belirtiliyor.

Çalışma hayatının tetiklediği durumlar ise; kişinin kendisine uymayan bir pozisyonda olması, finansal problemler, işten ayrılmak isteyip ayrılamama, insanüstü çaba gerektiren istekler ve belirsiz roller gibi şeyler olabiliyor. Muhtemelen birçok insan bir ya da birkaç tane durumu mevcut işinde yaşıyordur.

Bütün bu sorunların içinde, hiçbir şey yapmadan beklemek yerine bireysel anlamda bir çaba göstermek kendiniz için yapabileceğiniz şeylerin başında geliyor. Zihinsel ve ruhsal olarak gelişim sağlamak, karşınıza çıkan zorluklarla -iş stresi veya iş dışı- baş edebilmeyi kolaylaştırır. Bu yüzden öncelikle kendi zihin seviyenizi yükseltmeniz, bunun için çaba göstermeniz uzun vadede en kalıcı çözümlerden biridir. Bu noktada belki de kendinizi depresyonun içinde bulmadan, hayatınızda fark ettiğiniz sorunlar varsa, bunlar daha ciddi problemlere dönüşmeden bir uzmana danışmak bu sorunları çok daha kolay aşmanıza yardımcı olacaktır.

Rahat ve huzurlu bir hayat yaratabilmek sizin elinizde!

Paylaşın : Twitter/ Facebook/ Pinterest/ Google

Comments (1)

depresyon belirtileri
13 Eylül 2017 Reply

bunun gerçekten iş hayatına olan etkileri de büyük. Genel bir araştırma yapıyorum fakat bu açıdan düşünmemiştim hocam elinize sağlık sitenizi bookmark yaptık

Bir yorum yapın