Gripten Korunmak İçin 7 Öneri

Grip salgınının kol gezdiği, çevremizdeki herkesin hasta olduğu ve belki de çoğumuzun kesin hasta olacağını düşündüğü yılın bol öksürüklü, boğaz ağrılı ve halsiz dönemine girmiş bulunuyoruz. Peki grip olmak kaçınılmaz bir son mudur? Herkesin hasta oluyor olması acaba bizim de hasta olmamız gerekeceği anlamına gelir mi?

Gripten korunmak için yapabileceğimiz basit şeyler neler olabilir? Bunları 7 maddede inceledik.

1- Grip aşısı olmayın. Bu konuda çok fazla araştırma mevcut ve bilimsel olarak grip aşısının gribi önlediğine dair pek bir veri bulunmamakta. Bunun ana sebebi de, grip aşısının bir önceki senenin grip virüsünün baz alarak yapılması ancak yukarıda belirtildiği gibi virüsün çoktan değişime (mutasyon) uğramasıdır. Grip aşısı biraz ticari bir durum olarak bile görülebilir.

2- Şekerli gıdaları (karbonhidratlar) çok fazla tüketmeyin. Şeker tüketimi hastalık yapan bakteriler, mantarlar, virüsler vb. organizmaların üremesi için harika bir ortam sunuyor ve vücudun içinde gerçekleşen saldırı, bağışıklık sistemini zayıflatıyor.

3- Vitamin D eksikliği oluşmaması için arada güneşe çıkın. Araştırmalar D vitamininin, 200-300 arası antimikrobik üyenin vücutta salgılanmasını sağladığını ve bu salgılanan şeylerin bakteri, virüs gibi şeylere karşı koruma sağladığını ortaya koymuştur.

4- Yeterli ve kaliteli dinlenin. İyi bir uyku her zaman koruyucudur.

5- Stres konusunda kendinize çalışın. Stres hayatımızın artık bir parçası haline gelmiş durumda. O yüzden stres yapmayın demek yerine, onu yönetebileceğiniz bir hale getirecek çalışmaları yapın. Kendinize vakit ayırın ve gerekirse bu konuda destek alın. Stres birçok olumsuz etki yarattığı gibi, bağışıklık sistemini de zayıf düşürmektedir.

6- Düzenli egzersiz yapın. Birçok araştırma, vücudumuzun biyolojik bir ihtiyacı olan egzersizin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koymaktadır.

7- Yeşil çay için. Günde 1-5 bardak arası yeşil çay içmek, vücudumuzda antioksidanların artışını sağlayacak ve enfeksiyonlarla mücadelede bizim yardımcımız olacaktır.

Sonuç olarak, aslında pek yapmadığımız bir şey olsa da, kendimize hasta olduktan sonra değil de, sağlıklı iken özen göstermemiz ve vakit ayırmamız gerekiyor. Böylece en azından sağlıklı yaşama ihtimalimizi artırmış oluyoruz. Çevrenizde herkes hasta olduğu için siz de hasta olmak zorunda değilsiniz.

Paylaşın : Twitter/ Facebook/ Pinterest/ Google

Bir yorum yapın