Grip Tedavisi İçin 7 Öneri

Önceki yazılarımızdan birinde gripten korunmak için 7 öneri paylaşmıştık. Tabii ki bütün bunlara rağmen grip olma durumları da yaşanıyor. Grip olduğunuz için artık hiçbir şey yapmayıp beklemek yerine, yine de kendiniz için yapabileceğiniz bir şeyler var. Şimdi de grip olduğumuz zaman ne yapabileceğimizi 7 kısa maddede inceledik.

Bilimsel araştırmalar sonucu özetlenebilecek 7 öneri şu şekildedir:

1- Antibiyotik kullanmayın. Sürekli vurguladığımız üzere; grip hastalığının oluşmasını sağlayan şey bir mikrop değil virüstür. Antibiyotikler ise virüsleri değil bakterileri öldürür. Hatta virüslere zarar vermediği gibi, antibiyotikler vücudumuzdaki yararlı bakterileri de ortadan kaldırdığı için, aslında yarardan ziyade zarar vermektedir. Solunum yolları enfeksiyonuna yol açan her ne ise, bir kültür alınarak tespit edilip ilaç yazılması gerekmekteyken, genelde Türkiye’de her şeye antibiyotik kullanılmaktadır.

2- Şekeri kesin. İşlenmiş gıdalardan, tatlandırıcılardan uzak durun. Bu aynı zamanda korunmak için önerilerden de birisiydi. Aynı şekilde var olan zararlı organizmaların hızlı çoğalmasını sağlayacak bir durum oluşmaması için çok önemli bir tavsiyedir.

3- Bol su için. Gribal enfeksiyonlarda su kaybı artmakta, ateş yükselebilmektedir. O yüzden su içmemiz normalden çok daha önemli hale gelmektedir.

4- Eğer ateşiniz 38.9 derecenin altındaysa düşürmeye çalışmayın. Grip virüsü hafif yüksek ısılarda üreyemiyor. Yani aslında ateş yükselmesi de bir dereceye kadar vücudumuzun bir savunma mekanizmasıdır. Fakat ateş bu derecenin üstünde ise doktora gidilmesi ve/veya duruma müdahale edilmesi faydalı olacaktır. Ayrıca kulak ağrısı, gözlerde ağrı, burundan yeşil akıntı, nefes darlığı gibi şikayetler olursa da doktora gitmek gerekiyor.

5- Tavuk çorbası (tavuğun içindeki cysteine aminoasidinin faydalı olması), sarımsak (antimikrobik) gibi gıdalar tüketin.

6- El yıkayın. Bu aynı zamanda önleyicidir. Genelde bu tarz hastalıklar el sıkışmaktan, nesnelere dokunmaktan da bulaşabiliyor. Antibakteriyel sabunların bir faydası olmadığının yine altını çizmemiz gerekiyor.

7- Besin desteği kullanıyorsanız özellikle çinko ve C vitamini tüketimini artırmak iyileşmeye ciddi yardımcı oluyor.

Buradaki tavsiyelerle belki önleyebilir belki de yakalanırsanız kısa sürede atlatabilirsiniz. Yine de bolca dinlenmek, bedeninize iyileşecek zamanı tanırken, ona bu tavsiyelerle yardımcı olmak yapabileceğiniz en güzel şeylerden bir tanesidir. Tabii ki mümkünse kendinize iyi bakın ve hiç hastalanmayın.

Paylaşın : Twitter/ Facebook/ Pinterest/ Google

Bir yorum yapın