Egzersiz Yapmanın 8 Faydası

Egzersiz denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biri kilo vermek için yapılan aktivite, diğeri de spor salonları olur. Aslında egzersiz yapmanın yani fiziksel hareketin en önemli özelliği insan için bir biyolojik gereksinim olmasıdır. Başka bir deyişle, bizim suya ihtiyacımız olduğu gibi, harekete de ihtiyacımız vardır. Tabii ki vücudumuzun suya daha çok ve sıklıkla ihtiyacı olduğu için sıkça susuyoruz fakat egzersiz yapmamanın, hareketsizliğin problemlerini genelde çok daha uzun vadede görüyoruz.

Birçok araştırma gösteriyor ki düzenli egzersiz yapıyor olmak; kanser olma riskini azaltmaktan, beynin daha iyi çalışmasına kadar hemen her şeyi etkiliyor. Peki bu kadar araştırma egzersizin faydalarını ortaya koyuyorken ve bedenen bir ihtiyacımızken neden hayatımızda yer vermekte zorlanıyoruz? Bunun için çeşitli nedenler sıralanabilir ama hayatımızdaki önceliklendirme sorunu olarak görülebilecek bir konu olduğu kesin.

Bu yazımızda düzenli sporu hayatınızda önceliklendirmek için size faydalı olabilecek 8 nedene göz atalım.

1- Beyin fonksiyonlarında gelişim: Egzersiz ile beyne daha çok kan gittiği için oradaki beslenmenin artması durumudur. Yapılan araştırmalarda egzersiz yapan ile yapmamış olan insanların yaşlılığında, ilk grubun çok daha iyi beyin fonksiyonlarına sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

2- Kemikler: Düzenli egzersiz ile kemik erimesinin önlenmesi konusunda net bulgular var çünkü kemiklerin, kasların daha sağlam ve daha esnek olması bu konudaki en önemli gücünüz olacaktır.

3- Daha iyi bir mod, daha çok özgüven ve daha iyi hissetme: Hormonal olarak egzersizin bu konulara etki ettiği bir gerçek. Bu gelişimleri kim hayatında istemez ki?

4- Daha iyi bir sindirim sistemi: Özellikle egzersiz su içmeye teşvik ettiğinden ötürü vücudun hidrasyon seviyesini etkiliyor ve kabızlık gibi problemleri önlemeye yardımcı oluyor.

5- Kas artışı: Daha çok kas miktarı uzun vadede eklem ağrılarını önlemeye yardımcı olur.Buna yaşlılık yıllarına bir yatırım yapmak da diyebiliriz.

6- Zihinsel gelişim: Bir araştırma göstermiştir ki; 12 haftalık düzenli spor sonunda depresyon ve gerginlik problemleri azalmaktadır. Aynı zamanda stresin azalması birçok bedensel ağrı ve/veya rahatsızlığı da ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

7- Daha iyi bir dolaşım sistemi: Dolaşım sistemi sayesinde cilt sağlığı dahi pozitif etkileniyor. Dolaşım sistemi sayesinde hücrelere ne kadar oksijen ve besin taşınırsa o kadar sağlıklı oluyoruz. Aynı zamanda daha iyi bir dolaşım sistemi, cinsel işlev bozukluklarını da ortadan kaldırmaya direk olarak etki ediyor.

8- Tok tutması: Yapılan araştırmalar sonucunda; düzenli spor yapan kadınları spor sonrası açık büfe bir yere götürdüklerinde, vücuttaki bir hormonun artışı sayesinde normalden çok daha az tüketim yaptıkları gözlenmiş. Yani spor yapmanın direk olarak kilo verdirmeyi sağlamasa da hormonal düzeni ve bağlantılı olarak iştahı düzenleyerek kilo kontrolüne yardımcı oluyor.

Bütün bu faydalar bilimsel olarak çalışmalar sonucu ortaya konmuşsa da bizim konuyu önceliklendirmemize yeterli olmayabiliyor. Hayat bizi seçimlerimiz yüzünden çok mu zorluyor da kendimize bu yönde vakit ayıramıyoruz? Kendinizle ilgili farkındalığı yakalayabilirseniz, o zaman öncelik listenizde bu konuyu yükseklere çıkarmanız mümkün. Zaman ayırabilmek aslında sizin elinizde.

Paylaşın : Twitter/ Facebook/ Pinterest/ Google

Bir yorum yapın